דלג לתוכן

"המפה אינה השטח", הנחת היסוד הראשונה והאהובה עליי ביותר ב NLP

שייך למדורים:
עושר הפרטים במציאות אינו יכול להיות מוכל בתיאור שלה. ולכן תמונה אחת שווה יותר מאלף מילים. "המפה אינה השטח"

"המפה אינה השטח", מה זה מאפשר לי ?!

כשלמדתי את הנחת היסוד הזו והבנתי את המשמעויות והשימושים שלה עבורי, ומה זה מאפשר לי, אמרתי מיד ש"רק בשביל זה, כבר היה שווה לבוא לקורס !".

המפה, ב NLP, היא התמונה שיש לנו בראש של העולם/המציאות.  היא נבנתה ממערכת האמונות, ערכים ועקרונות שלנו.

השטח, ב NLP, הוא המציאות, כל מה שסביבנו.

אנחנו לא יכולים להכיל את השטח, כי הוא גדול מדי (2 מליון ביטים של מידע שקופצים עלינו מכל עבר בכל שנייה).  ולכן אנו מצמצמים אותו.
לשם כך אנו משתמשים ב 3 מסננות עיקריות ועוד מעבר לזה באמונות שלנו ועוד כהינה וכהינה…
המסננות בהן אנו משתמשים הן – הכללות, השמטות ועיוותים !

 1. הכללות – כדי שלא אצטרך לזכור שלמכונית סוברו, וולוו, דייהטסו, טויוטה,…  יש 4 גלגלים, אני משתמש בהכללה, שלמכונית יש 4 גלגלים.  וגם שכל הגברים…  וגם שכל הנשים… וגם שלכל העצים שורשים באדמה,… וגם שכל ה… הם…
 2. השמטות – אתם וודאי לא זוכרים כרגע כל פרט שנמצא בחדר הסמוך לכם, את מיקומו, צבעו, גודלו,…  ומה בדיוק עשיתם אתמול/שלשום/… בשעה זו…  ועוד המון פרטים שאינם נחוצים לי, אז אני משמיט אותם…
 3. עיוותים – קרה לכם שהבאתם למישהו הוכחות חותכות ש…, והוא עדיין דבק באמונתו ש…, ולשם כך עיוות את המציאות ?!   אחרת איך נסביר שציבור גדול מצביע לפוליטיקאי כזה או אחר ?  או שיש אנשים שקונים את… ומשלמים על… ?!

אז מה זה מאפשר כשאני מבין ש…"המפה אינה השטח" ?

 1. על עצמי…  שאני לא תמיד "צודק".  כי אני לא מכיל את המציאות. את מה שנכון ואמיתי ואבסולוטי.  זה מאד מרגיע 🙂  העובדה שמותר לי לטעות.
 2. אני מול אחרים… פה יש ממש שינוי ורווח עצום !  כשאני מטמיע את הנחת היסוד הזו, "המפה אינה השטח", אני מבין שכשאני חלוק בדעתי עם אדם אחר, יש לבדוק קודם כל אם המפה שלנו שונה !
  השאלה הפשוטה הנשאלת באופן מיידי כשמטמיעים זאת היא, "למה אתה חושב כך ?" !
  הבנתם ?  במקום, להתווכח, לטפס על עץ, לעלות על בריקדות, להכריז על גיוס כללי, לרדת לפסים אישיים,…  הטמעת הנחת היסוד הזו, מאפשרת לי פשוט לבדוק מה יש במפה של האחר.  להשוות מפות !
  ואולי אז אני אוכל לעדכן את המפה שלו.  או אולי, לעדכן את המפה שלי !  וזה כל מה שזה !  לא אובדן מהימנות שלי, לא אובדן פנים, לא פגיעה קשה באגו שלי כמי שתמיד צודק.  רק עדכון מפה !

אז מה אתם אומרים ?  נכון ש"המפה אינה השטח" ?  אתם מקבלים ומטמיעים ומוכנים ליהנות מחיים פשוטים ורגועים יותר ?!

כשאדם חושב, הוא מבצע עיבוד על המפה שלו.  לא על המציאות !  אלא על התמונה שלה שיושבת בראש שלו. ושנבנתה דרך המסננות שלו, כפי שגילינו לעיל.
ממש כמו מחשב שמבצע עיבוד על הנתונים היושבים בזיכרון שלו ומייצגים את "העולם האמיתי".
אז הוא יכול להגיע למסקנות ודרכי פעולה, שאינן תואמות את המציאות.  וההתנגשות הזו עשויה לפגוע בו.
לכן חשוב מאד, להטיל ספק !  לבקש עזרה, להתייעץ עם אנשים נוספים.  אולי המפה שלהם "עדכנית" יותר ?  אולי המסקנות שלהם ודרכי הפעולה שלהם יהיו תואמות יותר למציאות…

קבלת הנחת היסוד, "המפה אינה השטח", מאפשרת לי שחרור מ – צדקנות, שיפוטיות, בקורת, כעסים, ריבים, וויכוחים, מתח שבא מהצורך לשליטה בכל/ידיעת הכל.
היא מאפשרת לי –  רוגע, יחסי אנוש טובים יותר, תקשורת בין אישית טובה יותר, כבוד לאחר ולמפה שלו, מודעות עצמית גבוהה יותר, מודעות גבוהה יותר למסננות שלי, ענווה, יציאה מאזור הנוחות שלי.
מה היא מאפשרת לך ? ♥

 

ואם תרצו להעמיק במה שמתאפשר לכם, אתם מוזמנים לבוא למפגש NLP, ונגלה שאין גבולות, כי הכל ב…  🙂     לחצו כאן ליצירת קשר ♥

 

התמונה באה להביע חלק מאנלוגיה של המפה והשטח.  אם תסתכלו במפה של החוף הזה, היא לא תביע דבר מהקימורים העדינים של החוף, מהמרקם והצבע של הסלעים והים והשמיים, מרחש הגלים, מריח הים והאצות, מהאוויר המלטף והשמש הנעימה… 🙂

 

כדאי לקרוא גם...

מודל אפר"ת – גישת אלפרד אדלר לנושא…

 

האם המאמר הזה דיבר אליכם ?

אשמח לתגובות ורשמים.

מאמרים נוספים בתחום NLP, בקישור הזה

מאחל לך בריאות ואריכות ימים ♥

שמחה ואהבה, נחשון


תגובה אחת על “"המפה אינה השטח", הנחת היסוד הראשונה והאהובה עליי ביותר ב NLP”

 1. רונן צור הגיב:

  טהבתי
  כל הכבוד לך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *